قطعنامه سازمان ملل از نگاه اسرائیل: “لکه ننگ اخلاقی”، “غیر مشروع”

در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در جمعه هفته گذشته قطعنامه پیشنهادی فلسطینی ها با ۸۷ رای موافق، ۲۶ رای مخالف و ۵۳ رای ممتنع به تصویب رسید، در این قطعنامه از دادگاه جهانی خواستار رسیدگی به موضوع «اشغال» و «الحاق» سرزمین های فلسطینی توسط اسرائیل شده است

مجمع عمومی سازمان ملل روز جمعه قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن از دیوان بین‌المللی دادگستری درخواست شده بود تا در مورد مناقشه اسرائیل و فلسطین، نظر مشورتی فوری خود را اظهار نماید. اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، استرالیا، اتریش، کانادا، آلمان و ایتالیا به قطعنامه روز جمعه رای منفی دادند.

در کمال ناباوری می بینیم که نمایندگان کشورهایی که مدعی حقوق بشر و اشغال سرزمین ها هستند و روسیه را برای اشغال سرزمین اوکراین به هر شکلی محکوم کرده و از هیچ اقدام تحریمی بر علیه این کشور خودداری نکرده اند و یا در مورد کشتار معترضین در ایران صدای فریادشان به فلک رسیده است در جلسه هفته گذشته مجمع عمومی سازمان ملل حتی مخالف ارجاع پرونده اشغال سرزمینهای فلسطینی ها توسط اسرائیل به دیوان بین‌المللی دادگستری شد.

در زیر برگردان بخشی از مطلبی را که در روزنامه تایمز اسرائیل (The Times of Israel) منتشر شد ملاحظه می کنید.*

دیوان بین‌المللی دادگستری که به عنوان دادگاه جهانی نیز شناخته می شود، عالی ترین دادگاه سازمان ملل برای میانجیگری در اختلافات بین کشورها است. احکام آن الزام آور است و افکار عمومی را تحت تأثیر قرار می دهد، اما مکانیسمی برای اجرا ندارد. این دادگاه جدا از دادگاه بین المللی کیفری است که در لاهه نیز می باشد.

در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در جمعه هفته گذشته قطعنامه پیشنهادی فلسطینی ها با ۸۷ رای موافق، ۲۶ رای مخالف و ۵۳ رای ممتنع به تصویب رسید، در این قطعنامه از دادگاه جهانی خواستار رسیدگی به موضوع «اشغال» و «الحاق» سرزمین های فلسطینی توسط اسرائیل شده است.

 این قطعنامه با عنوان «اقدامات اسرائیل و فعالیت‌های شهرک‌سازی که بر حقوق مردم فلسطین و سایر اعراب سرزمین‌های اشغالی تأثیر می‌گذارد» از دیوان بین‌المللی دادگستری مستقر در لاهه می‌خواهد که «نظر مشورتی فوری» خود را درباره «اشغال طولانی‌مدت، شهرک‌سازی و الحاق سرزمینها فلسطینی به اسرائیل» نظر مشورتی فوری خودرا ارائه کند.

در این قطعنامه همچنین خواستار تحقیق درباره اقدامات اسرائیل که با «هدف تغییر ترکیب جمعیتی، شخصیت و وضعیت شهر اورشلیم و قوانین و اقدامات تبعیض‌آمیز» شده است.

این قطعنامه از دادگاه می‌خواهد که مطابق با قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد در مورد این مناقشه تاریخی به این موضوع پرداخته و نظر مشورتی خود را بیان کند.

 اسرائیل، آمریکا، بریتانیا، استرالیا، اتریش، کانادا، آلمان و ایتالیا به قطعنامه روز جمعه رای منفی دادند.

فرانسه، برزیل، دانمارک، فنلاند، ژاپن، هلند، سوئد و سوئیس رای ممتنع دادند.

روسیه، چین، ایرلند، لهستان، پرتغال، نیز در کنار کشورهای عربی و مسلمان از جمله عربستان سعودی، مصر، اردن، مراکش، امارات متحده عربی، بحرین، سودان و آذربایجان از جمله کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای مثبت دادند، جمهوری اسلامی ایران نیز به این قطعنامه رای مثبت داد. جالب توجه است که نماینده اوکراین در این رای گیری شرکت نکرد و به این قطعنامه رای نداد.  حمایت اوکراین از این قطعنامه در کمیته‌ای در اوایل سال جاری باعث ایجاد اختلاف دیپلماتیک بین اوکراین و اسرائیل شده بود و احتمالا این امر موجب شد که آنها این بار در این رای گیری شرکت نکنند.

 گیلاد اردان Gilad Ardan  سفیر اسرائیل در سازمان ملل، این قطعنامه را محکوم کرد و آن را «لکه‌ای اخلاقی» برای این سازمان خواند. او مدعی شد که رای به این قطعنامه مشروعیت زدایی و شیطان جلوه دادن اسرائیل است.

 اردان همچنین در بیانه ای که در همان روز صادر کرد گفت که :هیچ نهاد بین المللی نمی تواند تصمیم بگیرد که یهودیان در سرزمین خود «اشغالگر» هستند. او همچنین هر تصمیمی را از سوی یک نهاد قضایی که مأموریت خود را از سازمان ملل متحد که از نظر اخلاقی ورشکسته و سیاسی شده دریافت می کند، کاملاً نامشروع خواند و مدعی شد که فلسطینی‌ها همه ابتکارات صلح را رد کرده‌اند و در عین حال از تروریسم حمایت می‌کنند. اردان در این بیانیه مدعی شد که سازمان ملل متحد به جای فشار آوردن به فلسطینی ها برای تغییردر رفتار برعکس عمل کرده و به فلسطینی ها در آسیب رساندن به تنها دموکراسی خاورمیانه (اسرائیل) کمک می کند.

او که خود در این رای گیری به خاطر همزمانی با شبات شرکت نکرده بود مدعی شد که «تصمیم به برگزاری رأی‌گیری درباره اسرائیل در روز شبات، نمونه دیگری از انحطاط اخلاقی سازمان ملل است که مانع از شنیده شدن موضع اسرائیل در رأی‌گیری که نتایج آن از پیش تعیین شده است، می‌شود».

ریاض منصور، در این جلسه مجمع عمومی اظهار خوشنودی کرد که این رای گیری یک روز پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل که به دنبال تسریع سیاست های استعماری و نژادپرستانه خود علیه مردم فلسطین است صورت می گیرد. او خطاب به نمایندگان کشورها در این نشست گفت که جدا از اینکه رأی امروز شما چه باشد از شما می خواهم که اگر به حقوق بین‌الملل و صلح اعتقاد دارید، پس از ارائه نظر دیوان بین‌المللی دادگستری از آن حمایت کنید و در مقابل این دولت اسرائیل ایستادگی کنید، زیرا که تضمین پیروزی آزادی، عدالت و صلح خواهد بود.

 خانم ان بایفسکی Anne Bayefsky ، استاد دانشگاه و وکیل حقوق بشرطرفدار اسرائیل که از اعضای ناظر سازمان ملل است با اشاره به اظهارات منصور نماینده فلسطینی ها بلافاصله پس از رأی گیری در این جلسه و قبل از بررسی حقایق و قوانین نشان می دهد که نتیجه تحقیقات احتمالاً از پیش تعیین شده بود. او مدعی شد که «این اصلاً قانون نیست. این یک شیرین کاری سیاسی است.» او گفت که صد در صد مطمئن است که نتیجه از همین الان روشن است و به نتیجه ای که می خواهند خواهد رسید. او همچنین این رای گیری را به تمسخر گرفتن دادگاه بین الملل توسط مجمع عمومی خواند.

 سازمان غیردولتی مانیتور مستقر در اورشلیم گفت که این رای ” نمایانگر مرحله دیگری از جنگ سیاسی علیه اسرائیل است که مبتنی بر استفاده بدبینانه سازمان ملل و نهادهای حقوقی بین‌المللی است.”

 پیش از رای گیری مجمع عمومی، قطعنامه ای که خواستار هدایت ICJ بود در کمیته چهارم سازمان ملل ماه گذشته با ۹۸ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و ۵۲ رای ممتنع به تصویب رسیده بود.

 اسرائیل این قطعنامه را مغرضانه و نادیده انگاشتن نگرانی های امنیتی اسرائیل خوانده است. یائیر لاپید، نخست‌وزیر پیشین، برای جلب مخالفت با این اقدام، کارزار دیپلماتیکی را به راه انداخت و با بیش از ۵۰ رهبر جهان تماس گرفت تا بتواند رای آنها را تغییر دهد، او موفق شد که ۹۸ رای موافق قبلی را به ۸۷ رای تقلیل دهد.

 *https://www.timesofisrael.com/un-passes-resolution-asking-world-court-to-weigh-in-on-israeli-palestinian-conflict/